Haber

TBMM’de bütçe görüşmelerinde ‘İmamoğlu’ tartışması (2)

‘BİRLİKTE GİDECEĞİZ’

Ardından söz alan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Milletin vicdanında yitirdiğiniz itibarı, vicdanı kurumuş hakimlerin haksız kararlarında bulamazsınız.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “Mahkemeye bir şey söyleme. Önünüzde mahkeme yok. Eskiden öyleydi Önder Bey. Neyin mahkemesi. Özel görev verilen bir adama dediler ki, “Gerekeni yapın. Bu talimatın buradakiler tarafından verilmediğini biliyoruz. Talimat bir kişi tarafından verildi. Haklı olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz. Dolayısıyla bu günler geçecek. Tüm bu aksiliklere rağmen bu ülkeyi umut ve özgürlükler ülkesi, hepimizin Türkiyesi yapacağız” dedi. CHP’li milletvekillerinin sözleri, “Arkadaşlarımız farklı değerlendirmeler yaptılar. Elbette bu karar yerel mahkemenin vermiş olduğu kesin olmayan bir karardır. YSK hakimlerine ‘Bu seçimi iptal edenler aptaldır’ ibaresinin yerel mahkeme tarafından değerlendirilmesi Ölümü sonucunda hakaret suçu oluşturduğundan mahkûmiyet kararı verildi. Bir itiraz süreci var. Bu kararı veren hakimlere yönelik ifadeler kullanırken kararı eleştirelim ama bir karar üzerine ‘Bu karar emirle verilmiştir’ hükmü gibi ifadeler kesinlikle doğru değildir. Burada bir referans var. ve mahkeme bu suçlamayı değerlendirdi. Yargıtay’ın bunu nasıl değerlendireceği merak ediliyor. Kesinleşmemiş bir karar üzerinden burada değerlendirmeler yaparak mağduriyet yaratmaya çalışmak doğru değil.” Belediye başkanına ‘aptal’ denilip ‘Bunu söyleyenler aptaldır’ diye siyaset yasağı getirilmiyor. Dünyadaki hiçbir mahkeme hiçbir şekilde siyaset yasağı getirip 2 yıl 7 ay 15 gün ceza vermez.Bu karar vicdansız bir karardır.Bu mahkemelerin aslında savcılar tarafından yürütülmediği bir kez daha anlaşılmıştır. 21 yıldır iktidardayız diye övünmeyin, Saddam 30 yıldır iktidarda, Esad 20 yıldır iktidarda, onlar neyse siz de osunuz.”

Bu sözlere tepki gösteren AK Partili Tunç, “Buradaki sözleri reddediyoruz. ‘Saddam gibi’ dediniz. Hakaret ediyorsunuz. Cumhurbaşkanımız 20 yılda 15 seçim kazanmış, gönüllerde taht kurmuş bir cumhurbaşkanı. Milletin kendine bak, Seçimi kaybedecek, partinin başına oturacak, Diktatör değil ama açık ara kazanana diktatör diyeceksin her sandıkta. milletin oyları. Yazıklar olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu