Haber

Rusya’daki Türk Seçmenler Türkiye Seçimleri İçin Sandıklarına Gidiyor

Rusya Federasyonu’nda yaşayan Türk seçmen, Türkiye’de mi? 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimleri için sandık başına gitti.

Başkent Moskova’daki Türk vatandaşları, yerel saatle 09.00’dan itibaren Moskova’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde kurulan sandıklarda oy kullanmaya başladı.

Türkiye’nin St.Petersburg, Kazan ve Novorossisk konsolosluklarında açılan sandıklarda oy kullanma işlemleri 7 Mayıs akşamına kadar devam edecek.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar 2 numaralı sandıkta oy kullandı. Büyükelçilik binasında 3.

Samsar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2018’de yapılan son seçimlerde yurt dışındaki seçmenlerin yüzde 50’den fazlasının oy kullandığını söyledi.

Bu yılki seçimlerde oranın daha da yükselmesini beklediklerine işaret eden Samsar, “Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) aldığı karar çerçevesinde 73 ülke ve 151 temsilcilikte oy kullanılıyor. Rusya’da ise; Moskova Büyükelçiliğimiz, Kazan Başkonsolosluğumuz, St. Petersburg Başkonsolosluğumuz ve Novorossiysk Başkonsolosluğumuzda oy sandıkları açıldı.” ifadesini kullandı.

Vatandaşların burada 9 gün boyunca oy kullanabileceğini belirten Samsar, “Sınır kapılarında da oylarını kullanabilirler. Seçimlerin inançla yapılması için gerekli tüm tedbirleri aldık. Gerekenleri de verdik. Rus makamlarına bilgi verdik ve onlar da kendi tedbirlerini aldılar. İnşallah vatandaşlarımız sadıktır. Buraya gelin oylarını kullanın.” dedi.

haberbozdogan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu